English (UK)polski

Świszczący oddech, duszność, kaszel – to może być astma

on środa, 05 marzec 2014. Posted in Porady

Świszczący oddech, duszność, kaszel – to może być astma

 Szacuje się, że na astmę cierpi 5-10% dzieci w Polsce. Jest to choroba uwarunkowana wieloma czynnikami, więc ciężko jednoznaczne ustalić jej przyczynę. Wiadomo, że skłonność do wystąpienia astmy można odziedziczyć po rodzicach i może ona ujawnić się już we wczesnym dzieciństwie. Dlatego nie powinno się lekceważyć żadnych niepokojących objawów, zwłaszcza u dzieci.

 

  Szacuje się, że na astmę cierpi 5-10% dzieci w Polsce. Jest to choroba uwarunkowana wieloma czynnikami, więc ciężko jednoznaczne ustalić jej przyczynę. Wiadomo, że skłonność do wystąpienia astmy można odziedziczyć po rodzicach i może ona ujawnić się już we wczesnym dzieciństwie. Dlatego nie powinno się lekceważyć żadnych niepokojących objawów, zwłaszcza u dzieci.

Astma jest chorobą zapalną dróg oddechowych o charakterze przewlekłym. Przewlekły stan zapalny powoduje nadreaktywność oskrzeli, co z biegiem czasu może prowadzić do powstawania zmian w ich strukturze. Konsekwencją tych procesów stają się nawracające epizody duszności, świszczącego oddechu, kaszlu, czy ściskania w klatce piersiowej, których nasilenie może być zmienne. Objawy często pojawiają się w nocy lub nad ranem, a także po wysiłku fizycznym, natomiast ustępują samoistnie lub pod wpływem leczenia. Czasami zdarza się tak, że z objawami astmy współwystępują również objawy innych chorób alergicznych, np. alergicznego nieżytu nosa.

 

Na wystąpienie astmy ma wpływ wiele czynników. Skłonność do niej może mieć podłoże rodzinne - ryzyko zachorowania dziecka wzrasta gdy choć jedno z rodziców jest obciążone chorobą. Znaczenie mają również czynniki środowiskowe takie jak częste zakażenia układu oddechowego – głównie wirusowe, ograniczone narażenie na czynniki bakteryjne, a także zwiększona ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza, w tym szczególnie na dym tytoniowy. Wyzwolenie napadów lub zaostrzenie astmy może być również spowodowane przez alergeny, wysiłek fizyczny, silne emocje oraz leki, opary farb czy aerozole używane w gospodarstwie domowym.

 

W zależności od przyczyn powstawania wyróżnia się astmę alergiczną oraz niealergiczną, które różnią się zaangażowaniem mechanizmów związanych z układem immunologicznym.
W rozpoznaniu astmy najistotniejszym elementem jest wywiad przeprowadzany przez lekarza. W ocenie czy mamy do czynienia z tą chorobą ważne jest ustalenie jak często występują epizody świstów wdechowych oraz jak długo się utrzymują. Znaczenie ma również zależność pojawienia się świstu wdechowego oraz kaszlu, od aktywności fizycznej. Na astmę może wskazywać kaszel pojawiający się w nocy bez toczącej się infekcji wirusowej. Należy też ustalić czy objawy pojawiają się lub nasilają po kontakcie z roztoczami kurzu domowego, sierścią zwierząt, pyłkami roślin albo określonymi pokarmami.

 

Badaniem wykonywanym w celu rozpoznania astmy jest głównie spirometria, czyli pomiar czynnościowy układu oddechowego. Zaburzenie wskaźników spirometrycznych może wskazywać na obecność astmy. Jednym z czynników silnie powiązanych z astmą oskrzelową jest alergia, dlatego w diagnostyce duszności warto wykonać badania wykrywające ewentualną alergię, jak testy skórne.

 

Instytut Zdrowego Leczenia w terapii wielu schorzeń, w tym także przewlekłych
i nawracających chorób układu oddechowego, takich jak astma oskrzelowa, proponuje immunoterapię z zastosowaniem tradycyjnych baniek lekarskich. Bańki działają na organizm ogólnoustrojowo, aktywując mechanizmy odpornościowe. Procesy te przyczyniają się do powstawania okresowych zmian w poszczególnych układach organizmu, dlatego też stosowanie baniek staje się pomocnym narzędziem do walki z różnymi schorzeniami o etiologii zapalnej. Doświadczenie kliniczne pokazuje, że stosowanie baniek zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej oraz chorób alergicznych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w przypadku chorób przewlekłych, do których zaliczamy astmę oskrzelową, leczenie bańkami lekarskimi nie stanowi samodzielnej metody, ale jest częścią procesu leczniczego.

 

Autor: MW

 

  • 01-nasamed-tv
  • 02-dr-narcyz
  • 03-nasamed
  • dr-narcyz
  • dr-zdrowoodporni
  • nasamed-tv
  • nasamed