English (UK)polski

Standardy postępowania leczniczego

on wtorek, 18 marzec 2014. Posted in Porady

Standardy postępowania leczniczego

Ania – astma oskrzelowa

Ania l. 5 od trzech lat cierpi na napady duszności, którym towarzyszy suchy, męczący kaszel krtaniowy oraz świszczący oddech. Była prowadzona przez lekarzy w rejonowym oddziale internistycznym. Wstępnie rozpoznano astmę oskrzelową. W leczeniu stosowano wziewne steroidy oraz betamimetyki, doraźnie w okresie zaostrzeń choroby. Zwykle raz lub dwa razy w roku, w okresie wzmożonych infekcji układu oddechowego (wiosna, jesień), Ania trafiała do oddziału przyjęć z powodu nasilenia duszności. Stosowano wówczas wlewy dożylne z szybko działającymi steroidami oraz leki rozszerzające drogi oddechowe. 

W wieku pięciu lat Ania w okresie jesiennym po raz kolejny przeziębiła się. Pierwszymi objawami choroby, po powrocie ze szkoły, był ból gardła oraz suchy kaszel. Wraz z upływem czasu, kaszel nasilał się, a oddech stawał się bardziej świszczący. Mama Ani zwróciła się o pomoc do Instytutu Zdrowego Leczenia. Wieczorem postawiono Ani bańki – 10 szt. po pięć po obu stronach kręgosłupa (Ania jest drobną dziewczynką o słabo rozbudowanej tkance podskórnej). Równocześnie podawano do picia Pectosol rozcieńczony wodą, Neopectosan wywar oraz herbatę z kwiatu lipy z niewielką ilością soku malinowego.

Po około godzinie od postawienia baniek, Ania zapadła w niespokojny sen. Około północy wybudziła się ze spoczynku. Przyczyną był suchy, męczący kaszel oraz świszczący oddech. Atakowi duszności towarzysz napad paniki. Ania została „wyuczona”, że w takich przypadkach musi mieć podane leki wziewne oraz powinna trafić do szpitala. Celem uzyskania efektu uspokajającego rozpylono w okolicy ust jednorazową dawkę Berodualu. Otwarcie okna – wpuszczenie chłodnego powietrza, podanie letnich płynów o działaniu p/zapalnym i mukolitycznym (Pektosan, Prawoślaz) spowodowało powolne uspokojenie się dziewczynki oraz zmniejszenie duszności. Po około godzinie intensywnych zabiegów psychologicznych i leczniczych, Ania ponownie zasnęła. Do rana kaszel nawracał i stawał się coraz bardziej produktywny. Napad duszności nie powtórzył się.

Następnego dnia Ania obudziła się bez duszności. Kaszel wciąż występował, lecz w mniejszym nasileniu i znacznie bardziej wilgotny. Duszność ustąpiła. Przez cały dzień dziewczynka pozostawała w łóżku, kontynuowano podaż naparów z ziół o działaniu wykrztuśnym i przeciwzapalnym. Wieczorem kaszel ponownie nasilił się i wystąpiły umiarkowane objawy duszności – świszczący oddech. Tym razem nasilenie dolegliwości nie spowodowało napadu paniki. Noc przebiegła względnie spokojnie z dwoma incydentami napadu kaszlu. Wystarczyło podanie ciepłych płynów.

W ciągu następnych trzech dni stosowano terapię bańkami oraz leczenie zgodne z Zasadami Instytutu Zdrowego Leczenia. Dolegliwości sukcesywnie ustępowały, aż do zupełnego wyzdrowienia.

W następnych latach, w okresach wzmożonej zachorowalności na ostre choroby zapalne układu oddechowego, w każdym przypadku wystąpienia pierwszych objawów chorobowych u Ani, stosowano lekarskie bańki ogniowe. Efekt działania leczniczego za każdym razem był spektakularny. Napady duszności nie pojawiły się nigdy więcej, a zwykłe dolegliwości, w tym ból gardła, świszczący oddech oraz suchy kaszel, ustępowały niemal zupełnie w ciągu 24 godzin.

Obecnie Ania ma piętnaście lat, jest zdrową, normalnie rozwijającą się dziewczynką, Okresowe infekcje układu oddechowego przebiegają u niej w sposób samoograniczający się lub w przypadku przedłużania się okresu objawowego powyżej 48 – 72 godzin, stosowane jest leczenie bańkami ogniowymi, z uzyskaniem pożądanego efektu leczniczego.

Przez okres dziesięciu lat pozostawania pod opieką Instytutu Zdrowego Leczenia, Ania miała zastosowaną antybiotykoterapię tylko raz – leczenie Amoxycyliną przez 7 dni, z powodu anginy z ropnym odczynem na migdałkach podniebiennych oraz gorączką 40 st. C. Objawy te wystąpiły się w drugim dniu bólu gardła, ok. dwa tygodnie po wcześniej przebytej infekcji górnych dróg oddechowych. Obok antybiotykoterapii zastosowano leczenie bańkami. Ustąpienie gorączki uzyskano w ciągu 12 godzin, zaś wszystkie objawy choroby ustąpiły po trzech dniach od rozpoczęcia leczenia.

Należy nadmienić, że do piątego roku życia, do czasu rozpoczęcia terapii bańkami, Ania była leczona antybiotykami co najmniej raz w roku w okresie występowania duszności.

  • 01-nasamed-tv
  • 02-dr-narcyz
  • 03-nasamed
  • dr-narcyz
  • dr-zdrowoodporni
  • nasamed-tv
  • nasamed