English (UK)polski

Jak leczyć? – standardy IZL

on wtorek, 18 marzec 2014. Posted in Porady

Jak leczyć? – standardy IZL

Igor – zapalenia ucha

Igor ma lat 7 i uczęszcza do szkoły podstawowej dla szczególnie uzdolnionych. Jest zdrowym chłopcem. Pod koniec minionego roku po typowej sezonowej infekcji górnych dróg oddechowych, jako powikłanie wystąpiło u Igora zapalenie ucha środkowego. Lekarz prowadzący zastosował leczenie antybiotykiem miejscowym i doustnym. Po zakończeniu 10-dniowej terapii, okres zdrowia nie trwał długo, w ciągu kilku następnych dni, powróciły objawy zapalenia ucha.

Kolejne leczenie antybiotykiem, tym razem o tyle nieskuteczne, że po wyleczeniu jednego ucha, zapalenia rozpoczęło się po drugiej stronie. Laryngolog zadecydował o kolejnej antybiotykoterapii.

Po niemal trzech miesiącach choroby. Po zakończeniu trzech cykli antybiotykoterapii Igor został podopiecznym Instytutu Zdrowego Leczenia. Błony bębenkowe i kanały słuchowe obu uszu nosiły znamiona zapalenia. Igor skarżył się na bóle uszu, zaburzenia słyszenia oraz w ocenie rodziców nie był tym samym dzieckiem co przed chorobą, ubyło mu znacznie aktywności i chęci do zabawy.

Lekarz Instytutu Zdrowego Leczenia rozpoczął terapię od edukacji rodziców i pacjenta na temat zasad zdrowego leczenia. Wprowadził kilka korekt co do warunków mikroklimatycznych panujących w domu Igora. Następnie etapami wprowadzane były: systematyczna terapia bańkami tradycyjnymi, leki miejscowe i ogólne oraz suplementy diety. W czasie prowadzenia leczenia przez zgodnie z zasadami Instytutu Zdrowego Leczenia obserwowano najpierw ustąpienie objawów, a następnie powrót obustronnego zapalenia ucha środkowego i zewnętrznego. Ocena niezależnego laryngologa, dotychczas prowadzącego leczenie Igora wskazywała na ponowne leczenie antybiotykiem, a w dalszej perspektywie drenaż jam bębenkowych i idące za tym ograniczenia w aktywności dziecka. Rodzice zgodzili się na propozycję lekarza prowadzącego z Instytutu Zdrowego Leczenia na odroczenie antybiotykoterapii. Po dwukrotnym zastosowaniu tradycyjnych baniek ogniowych w odstępie dwóch dni, objawy zapalne wyraźnie zmniejszyły się i zaczęły ustępować. Kolejna kontrola u laryngologa potwierdziła wycofanie się stanu zapalnego. Antbiotykoterapia ani tym bardziej drenaż jam bębenkowych nie były potrzebne. Gdy po kilkunastu dniach od zakończenia terapii u Igora wystąpiły ponownie objawy infekcji kataralnej, rodzice byli zmartwieni, jednak z zaufaniem poprosili o pomoc Instytut Zdrowego Leczenia. Lekarz badający stwierdził objawy stanu zapalnego ucha lewego. Po dwukrotnej terapii lekarskimi bańkami ogniowymi z uzupełniającym leczeniem zgodnym z zasadami Instytutu Zdrowego Leczenia, objawy zapalne wycofały się, a Igor wrócił do szkoły. Obecnie Igor wrócił do pełni zdrowia, a jego rodzice z mniejszym lękiem patrzą w przyszłość, wiedząc że posiadają dostęp do skutecznego i bezpiecznego leczenia syna. 

  • 01-nasamed-tv
  • 02-dr-narcyz
  • 03-nasamed
  • dr-narcyz
  • dr-zdrowoodporni
  • nasamed-tv
  • nasamed