English (UK)polski

Czym przywitał nas Nowy Rok?

on czwartek, 09 styczeń 2014. Posted in Porady

Epidemia czy tylko sezonowa infekcja wirusowa?

Czym przywitał nas Nowy Rok?

Komunikat Sezonowy Instytutu Zdrowego Leczenia  - Zima 2013/2014

Na podstawie analizy najczęściej występujących zachorowań podajemy informację dla wszystkich przebywających na Podhalu lub wybierających się w Tatry. Wśród turystów, podobnie jak wśród mieszkańców, w ostatnich dniach 2013 roku oraz na początku roku 2014 pojawiła się zwiększona ilość zachorowań na choroby infekcyjne o etiologii wirusowej. Pierwsze zachorowania raczej charakteryzowały się zapaleniem gardła i podwyższoną temperaturą ciała. Obecnie obserwujemy znaczne nasilenie oraz szybkie rozprzestrzenianie się wirusów powodujących zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Zwykle pierwszym objawem infekcji są wymioty. W nielicznych przypadkach pojawia się również podwyższona temperatura ciała. U większości chorujących po wymiotach pojawia się biegunka. Obserwowano również przebieg infekcji wyłącznie z biegunką lub z występowaniem tylko wymiotów. 

Szczególnie niebezpieczne są tegoroczne infekcje z ostrymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi dla małych dzieci. Pamiętajmy, że ze względu na masę ciała, równoczasowe wymioty i biegunka, w połączeniu z podwyższoną temperaturą ciała, mogą prowadzić do odwodnienia i skutków niebezpiecznych dla zdrowia i życia.

Instytut Zdrowego Leczenia zaleca czują obserwację objawów, a w szczególności monitorowanie stanu ogólnego pacjentów. Postępowanie objawowe jest pierwszym i najważniejszym. Stała i systematyczna podaż płynów wzbogaconych solami mineralnymi, stosowanie objawowe leków przeciwgorączkowych, utrzymywanie komfortu cieplnego to podstawowe zasady zdrowego leczenia. Terapia immunostymulująca z zastosowaniem baniek lekarskich dr Narcyza jest ważnym czynnikiem leczniczym, szczególnie jeżeli zostanie wprowadzona dostatecznie wcześnie. 

W przypadku nasilania się lub nieustępowania objawów należy pamiętać o konsultacji z lekarzem lub o wezwaniu Pogotowia Ratunkowego (nr alarmowy 112). 

Instytut Zdrowego Leczenia życzy Państwu zdrowego roku 2014 równocześnie zapraszając do pogłębiania wiedzy o swoim zdrowiu wraz z naszymi ekspertami i partnerami. 

  • 01-nasamed-tv
  • 02-dr-narcyz
  • 03-nasamed
  • dr-narcyz
  • dr-zdrowoodporni
  • nasamed-tv
  • nasamed