English (UK)polski

Świszczący oddech, duszność, kaszel – to może być astma

Świszczący oddech, duszność, kaszel – to może być astma

 Szacuje się, że na astmę cierpi 5-10% dzieci w Polsce. Jest to choroba uwarunkowana wieloma czynnikami, więc ciężko jednoznaczne ustalić jej przyczynę. Wiadomo, że skłonność do wystąpienia astmy można odziedziczyć po rodzicach i może ona ujawnić się już we wczesnym dzieciństwie. Dlatego nie powinno się lekceważyć żadnych niepokojących objawów, zwłaszcza u dzieci.

 

Czym przywitał nas Nowy Rok?

Epidemia czy tylko sezonowa infekcja wirusowa?

Czym przywitał nas Nowy Rok?

Komunikat Sezonowy Instytutu Zdrowego Leczenia  - Zima 2013/2014

Na podstawie analizy najczęściej występujących zachorowań podajemy informację dla wszystkich przebywających na Podhalu lub wybierających się w Tatry. Wśród turystów, podobnie jak wśród mieszkańców, w ostatnich dniach 2013 roku oraz na początku roku 2014 pojawiła się zwiększona ilość zachorowań na choroby infekcyjne o etiologii wirusowej. Pierwsze zachorowania raczej charakteryzowały się zapaleniem gardła i podwyższoną temperaturą ciała. Obecnie obserwujemy znaczne nasilenie oraz szybkie rozprzestrzenianie się wirusów powodujących zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Zwykle pierwszym objawem infekcji są wymioty. W nielicznych przypadkach pojawia się również podwyższona temperatura ciała. U większości chorujących po wymiotach pojawia się biegunka. Obserwowano również przebieg infekcji wyłącznie z biegunką lub z występowaniem tylko wymiotów. 

Ostre zapalenie zatok, częste i uciążliwe

Ostre zapalenie zatok, częste i uciążliwe

Wśród przyczyn bólów głowy bardzo często wymieniamy ostre zapalenie zatok. W porównaniu z innymi nagłymi stanami, jest to rozpoznanie niemal błahe. Jednak osoby, które doświadczyły uciążliwości bólu głowy, często przewlekającego się i nawracającego, nie pozwolą nam bagatelizować tego problemu. To również oni dobrze wiedzą, że ostre zapalenie zatok jest wciąż bardzo trudnym problemem terapeutycznym.

Zapalenie krtani szczególnie niebezpieczne dla dzieci

Zapalenie krtani szczególnie niebezpieczne dla dzieci

 

Ból gardła i pierwsze objawy infekcji mogą sugerować, że mamy do czynienia z infekcją wirusową powszechnie zwaną przeziębieniem. Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć w jakim kierunku nastąpi ewolucja infekcji. Rodzice, którzy przeżyli ostre zapalenia krtani u swoich dzieci lękają się nawrotu tych nieprzyjemnych objawów, szczególnie gdy wraz z zapaleniem pojawia się świszczący oddech, szczekający kaszel i duszność. Jak bezpiecznie sobie z tym poradzić? 

 

Ostre zapalenie oskrzeli nie musi być leczone antybiotykiem

Ostre zapalenie oskrzeli nie musi być leczone antybiotykiem

Wielokrotnie spotykam się z przekonaniem rodziców, że zapalenie oskrzeli jest choroba która wymaga pilnej antybiotykoterapii. Nie udało mi się dociec, czym jest motywowane to przekonanie, ale o zgrozo, jest grupa lekarzy, która posiada zbieżne z rodzicami poglądy, udowadniając to codzienną praktyką. Współtworząc fundamenty Instytutu Zdrowego Leczenia staramy się nie tylko obalać mity, ale wskazywać bezpieczne możliwości wyboru.

To już masowe zachorowania i jeden krok do odwodnienia.

Grypa żołądkowo-jelitowa 2014.

To już masowe zachorowania i jeden krok do odwodnienia.

W ostatnich dniach lawinowo wzrosła zachorowalność na sezonową odmianę grypy. W tym roku nieustannie najbardziej nieprzyjemna i najbardziej niebezpieczna jej odmiana dotyka znacznej grupy osób. Ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy z wymiotami, biegunką, bólami brzucha i gorączką są przyczyną licznych hospitalizacji i powodują, że odpoczynek w okresie ferii zamienia się w katorgę. Każdy z wyżej wymienionych objawów może występować oddzielnie, ale niebezpieczeństwo odwodnienia pojawia się wówczas gdy występują razem i tym jest większe im mniejszego człowieka dotyczą. Noworodki i małe dzieci zapadając na ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy z towarzyszącą gorączką podlegają szybkim zaburzeniom procesów wodnych i elektrolitowych, co może prowadzić do groźnego dla życia odwodnienia. 

  • 01-nasamed-tv
  • 02-dr-narcyz
  • 03-nasamed
  • dr-narcyz
  • dr-zdrowoodporni
  • nasamed-tv
  • nasamed