English (UK)polski

Pięć antybiotyków, a dziecko wciąż chore

Pięć antybiotyków, a dziecko wciąż chore

Kamil 2,5 roku (styczeń 2015r.)

Kamil od pół roku jest nieustannie chory i z tego powodu nie wychodzi z domu. Urodził się jako zdrowe dziecko i tak było, aż do wieku dwóch lat. Gdy po raz pierwszy zachorował, lekarz rozpoznał u niego zapalenie oskrzeli i pomimo łagodnych objawów zapisał antybiotyk. Od tego czasu Kamil otrzymywał antybiotyki jeszcze pięciokrotnie. Za każdym razem gdy wyjdzie z domu, zaczyna kaszleć, a lekarz rozpoznaje zapalenie oskrzeli i zapisuje antybiotyk. Kamil przestał normalnie jeść, stał się apatyczny, ma bladą skórę i ogólnie nie wygląda zdrowo. 

Nie tylko antybiotyki – nasze zalecenia

Nie tylko antybiotyki – nasze zalecenia

Sandra – alergia, astma, zapalenie płuc

Sandra ma lat 12 i w swoim krótkim życiu przyjmowała wielokrotnie antybiotyki z powodu częstych infekcji górnych dróg oddechowych. U Sandry lekarze rozpoznali alergię na liczne alergeny wziewne. Dziewczynka od lat systematycznie przyjmuje preparaty wziewne, kilka razy do roku zapada na infekcje górnych dróg oddechowych, które zazwyczaj leczone są antybiotykami.

Standardy postępowania leczniczego

Standardy postępowania leczniczego

Ania – astma oskrzelowa

Ania l. 5 od trzech lat cierpi na napady duszności, którym towarzyszy suchy, męczący kaszel krtaniowy oraz świszczący oddech. Była prowadzona przez lekarzy w rejonowym oddziale internistycznym. Wstępnie rozpoznano astmę oskrzelową. W leczeniu stosowano wziewne steroidy oraz betamimetyki, doraźnie w okresie zaostrzeń choroby. Zwykle raz lub dwa razy w roku, w okresie wzmożonych infekcji układu oddechowego (wiosna, jesień), Ania trafiała do oddziału przyjęć z powodu nasilenia duszności. Stosowano wówczas wlewy dożylne z szybko działającymi steroidami oraz leki rozszerzające drogi oddechowe. 

Zalecenia Instytutu Zdrowego Leczenia

Zalecenia Instytutu Zdrowego Leczenia

Maciej – nawracające infekcje górnych dróg oddechowych

Maciej l.3 jest dzieckiem alergicznym. Jako pierwsze i obecnie jedyne dziecko swoich rodziców, ma zapewnione wszelkie możliwe środki lecznicze. Wraz z rodzicami mieszka w eleganckiej, willowej dzielnicy Warszawy. Rodzice Macieja posiadają niezwykle bogate pakiety ubezpieczeń prywatnych, które pozwalają na wezwanie dowolnego lekarza o dowolnej porze dnia i nocy. Od pierwszych miesięcy życia, Maciej ma problemy skórne z powodu licznych odczynów alergicznych. Często też zapada na choroby infekcyjne.

Jak leczyć? – standardy IZL

Jak leczyć? – standardy IZL

Igor – zapalenia ucha

Igor ma lat 7 i uczęszcza do szkoły podstawowej dla szczególnie uzdolnionych. Jest zdrowym chłopcem. Pod koniec minionego roku po typowej sezonowej infekcji górnych dróg oddechowych, jako powikłanie wystąpiło u Igora zapalenie ucha środkowego. Lekarz prowadzący zastosował leczenie antybiotykiem miejscowym i doustnym. Po zakończeniu 10-dniowej terapii, okres zdrowia nie trwał długo, w ciągu kilku następnych dni, powróciły objawy zapalenia ucha.

Wysoka gorączka przez kilka dni i ryzyko zapalenia płuc.

Wysoka gorączka przez kilka dni i ryzyko zapalenia płuc.

W ostatnich dniach lutego 2014 oraz na początku marca, wyraźnie można dostrzec zmianę charakteru zachorowań wśród populacji polskiej. Infekcje przewodu pokarmowego zostały zastąpione ostrymi chorobami wirusowymi z objawami ogólnymi, w których dominuje wysoka temperatura ciała nie reagująca na leki przeciwgorączkowe oraz ryzyko powikłań, bardzo często pod postacią zapalenia płuc.

  • 01-nasamed-tv
  • 02-dr-narcyz
  • 03-nasamed
  • dr-narcyz
  • dr-zdrowoodporni
  • nasamed-tv
  • nasamed